а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

применлив

применливиот
Вид збор: Придавка
Што може да се примени, што може да биде применет.
Англиски: applicable
Примери:
применливо искуство
применлива терапија
Изведенки
применливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи