а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

применет

применети
Вид збор: Придавка
Што може да се примени, што се користи за практични потреби во животот.
Англиски: applied
Примери:
Применета уметност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи