а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примена

мн. примени
Вид збор: Именка, женски род
Употреба, искористување, спроведување во пракса, на дело.
Англиски: application Албански: aplikim, përdorim
Примери:
примена на сила
Примената на компјутер во работата станува потреба.
секојдневна примена
поширока примена
практична примена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи