а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примател

мн. приматели
Вид збор: Именка, машки род
примач
Англиски: receiver
Изведенки
примателка ж.
мн. примателки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи