а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примарен

примарни
Вид збор: Придавка
1. првичен, првостепен
Англиски: primary
Примери:
Тие својства не се примарни, туку секундарни.
2. главен, најважен
Англиски: primary
Примери:
Решавањето на проблемот е од примарно значење.
Изведенки
1. примарно прил.
првично
2. примарност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи