а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примами

примамат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34429
1. Со мамење привлече некого да дојде.
Англиски: lure Албански: ndjell, josh, tërheq
Примери:
Тоа беше сторено со намера таму да не примамат и притворат.
2. Се најде привлечен од некого.
Англиски: attract Албански: tërheq, josh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Селото малцина можеше да примами со својата местоположба.
Гладно вдишуваше, но не успеа да примами мирис на топол леб.
Изведенки
1. примамува несв.
примамуваат
2. примамување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК