а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прилега

прилегаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2337
1. Сличен е со некого или со нешто.
Англиски: look Албански: ngjan
Примери:
Ќерката прилега на мајка си.
Ова прилега на кавга.
2. Одговара, е во согласност со некого или нешто.
Англиски: fit Албански: përshtatet
Примери:
Твојата постапка не му прилега на еден ученик.
3. За облека - одговара, стои добро некому.
Англиски: suit Албански: përshtatet, rrin mirë
Примери:
Костумот многу убаво му прилега.
4. (си прилега) Си личат еден на друг.
Англиски: look Албански: përngjan, duket
Примери:
Двајцата си прилегаат како близнаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи