а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прикриен

прикриениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17395
1. (глаг. прид.) прикрие
Англиски: hidden
Употреба: Медицина
2. Што е затскриен, потаен.
Англиски: hidden
Примери:
Почувствува некакво прикриено задоволство.
Прикриен страв.
Не можев да не забележам и некаква прикриена омраза.
Прикриени потсмевања.
Изведенки
прикриеност ж.