а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приклучница

мн. приклучници
Вид збор: Именка, женски род
конектор за електрична енергија
Англиски: wall socket
Употреба: Технологија
Примери:
Нам сите приклучници ни работат одлично.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи