а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приквечер

Вид збор: Прилог
1. Непосредно пред да настапи вечер, пред самрак.
Англиски: evenings
Примери:
Приквечер се прибраа преморени.
Тој излегуваше секоја приквечер сам на прошетка.
2. Денес при крајот на денот, денес пред самрак.
Англиски: evenings
Примери:
Најдобро ќе биде да наминеш приквечер.
Изведенки
приквечер ж.
(ретко) Време при крајот на денот.
Пример: Веќе приквечер се стори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи