а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прикасне

прикаснат
Вид збор: Глагол, свршен
Касне малку или уште малку.
Англиски: take a bite
Примери:
Прикасна малку и веднаш излезе.
Таа постојано го нудеше да прикасне од питата.
Изведенки
прикаснува несв.
прикаснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи