а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приказ

мн. прикази
Вид збор: Именка, машки род
1. Кратка рецензија, оцена на научно или уметничко дело.
Англиски: outline Албански: reçenzion i shkurt
Примери:
Приказ на поднесените реферати на Конгресот.
2. прикажување, претставување
Англиски: description Албански: përshkrim, prezantim
Примери:
сценски приказ
3. Графичко или бројно претставување.
Англиски: figure Албански: vështrim
Примери:
шематски приказ
табеларен приказ
Изрази
За чудо и приказ - да зборуваш и да се чудиш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи