а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приказен

приказниот
Вид збор: Придавка
Што е убав, прекрасен, како од приказна, бајка.
Англиски: magical
Примери:
Приказно убава пролет: раззеленета, болсната, топла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи