а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прикажувач

мн. прикажувачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што прикажува.
Англиски: story teller Албански: rrëfyes, tregimtar
2. Тој што умее нешто да прикаже, да претстави нешто.
Англиски: actor Албански: aktor
Употреба: Сцена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи