а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прикажан

прикажани
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) прикаже
Англиски: shown
Примери:
Претставата требаше да биде прикажана за последен пат вчера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи