а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

призне

признат
Вид збор: Глагол, свршен
ѕирне
Англиски: peek
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. признува несв.
признуваат
2. признување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи