а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приземји

приземјат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Спушти безбедно авион или друго летало на земја.
Англиски: land Албански: ulet, zbret
2. (се приземји) Се спушти на земја.
Англиски: land Албански: ulet, zbret
Примери:
И покрај проблемите со моторот, успешно се приземјивме.
Изведенки
1. приземјува несв.
(се) приземјуваат
2. приземјување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи