а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приземје

мн. приземја
Вид збор: Именка, среден род
Дел од куќа, зграда што се наоѓа близу до површината на земјата, под катот.
Англиски: ground floor Албански: përdhes
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Во приземјето го пречека татко му.
Тој живееше во мала соба во приземјето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи