а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приземе

приземат
Вид збор: Глагол, свршен
Земе повторно уште малку од нешто.
Примери:
Треба да приземам уште малку компир за садење.
Изведенки
1. призема несв.
приземаат
2. приземање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи