а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приземен

приземни
Вид збор: Придавка
1. Што се наоѓа близу до површината на земјата.
Примери:
приземен кат
приземна куќа
приземен стан
2. Што стои цврсто на земјата.
Англиски: down-to-earth
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е многу приземен човек.
3. Ограничен во потребите и барањата, скромен во можностите и пријавите (на духот, вкусот, стилот однесувањето).
Англиски: down-to-earth
Примери:
приземни страсти
Тој е со приземен карактер.
Изведенки
1. приземно прил.
Пример: Се однесува приземно.
2. приземност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи