а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

призвук

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Дополнителен звук што го придружува основниот звук.
Англиски: overtone Албански: ngjyrim, tingull shoqërues
Примери:
Самогласка со назален призвук.
2. акцент, тон
Англиски: overtone Албански: theks
Примери:
ироничен призвук
Младиот студент зборуваше македонски со англиски призвук.
Народна песна со архаичен ориентален призвук.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи