а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

призамачка

призамачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Замачка набрзина, како било.
Албански: lyej
Примери:
Го призамачка кремот на тортата.
2. Прикрие, зобошоти нешто.
Англиски: cover up Албански: përlyej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја призамачка работата и како ништо да не се случило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи