а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

призакрпи

призакрпат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Закрпи нешто набрзина, како било.
Англиски: patch Албански: qep, arrnoj shpejt
Примери:
Му ја призакрпи ногавицата на панталоните.
2. (се призакрпи) Искрпи нешто на себеси, на своја облека, набрзина, како било.
Англиски: patch Албански: arrnohem
Примери:
Одвај се призакрпив, не можев игла да вденам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи