а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

призавитка

призавиткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Завитка, спакува нешто површно, набрзина.
Англиски: wrap
Примери:
Призавиткај ги шишињата со хартија.
Изведенки
призавиткува несв.
призавиткуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи