а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прижеже

прижежат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Однаш почне силно да жеже.
Англиски: burn Албански: djeg
Примери:
Прижеже сонцето.
2. Ми (ти, му) стане малку жешко.
Англиски: burn Албански: digjem, kallem
Примери:
Ми прижежа на нозеве од огнот.
Се најде пред гламните и му прижежа.
Изведенки
прижежува несв.
прижежуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи