а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прием

мн. приеми
Вид збор: Именка, машки род
1. примање
Англиски: receipt Албански: pranim
Примери:
прием на диплома
прием на нови членови
прием на нова порака
Го потпиша приемот на решението.
потврда за прием на писмо.
2. Собир на поканети официјални гости по некој повод.
Англиски: reception Албански: pritje
Примери:
добротворен прием
прием на дипломати
прием кај Претседателот
3. пречек
Албански: pritje
Примери:
пријателски прием
срдечен прием
4. примање емисии
Англиски: reception Албански: pranim
Употреба: Технологија
Примери:
антена за прием
телевизиски прием
FlexiMac
 менување на македонски глаголи