а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приемчив

приемчивиот
Вид збор: Придавка
1. За човек - што лесно прима, прифаќа, сфаќа нешто.
Англиски: intelligent
Примери:
приемчиво дете
2. За нешто што е јасно, разбирливо.
Англиски: intelligible
Примери:
приемчив народски речник
Приказна која ќе комуницира со публиката на еден човечки, близок и јасен јазик, приемчив за секого.
Изведенки
приемчивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи