а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приемник

мн. приемници
Вид збор: Именка, машки род
Апарат што прима радио или телевизиски сигнали, емисии.
Англиски: receiver
Употреба: Технологија
Примери:
Телевизиски приемник.
Радиоприемник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи