а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приемлив

приемливи
Вид збор: Придавка
Што може да се прими, да се усвои.
Англиски: acceptable
Примери:
приемлива цена
приемлив заклучок
приемливо решение
приемлива теза
Изведенки
приемливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи