а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приемен

Види и: прием (м.)
приемни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на прием.
Примери:
приемен испит
приемен ден
приемна антена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи