а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придушувач

мн. придушувачи
Вид збор: Именка, машки род
Направа за придушување, за намалување на силен звук (обично како додаток на огнено оружје).
Англиски: silencer
Примери:
Придушувач на звук.
Автоматски придушувач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи