а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придуши

придушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. придави, задуши
Англиски: silence, muffle Албански: zë frymën, zabulloj
Примери:
Детето го придуши малото кутре стегајќи го околу вратот.
2. Оневозможи, попречи да се чуе или да се узнае нешто.
Англиски: silence Албански: hesht
Примери:
Тој го придуши кивањето.
Децата ги придушија чекорите одејќи на прсти.
3. Оневозможи, попречи нешто да се развива.
Англиски: put down Албански: shuaj, pengoj
Примери:
Тие го придушија востанието.
4. Потисне чувство.
Англиски: suppress Албански: shuaj, shtyp
Примери:
Успеа да го придуши во себе сиот бес.
Изведенки
1. придушува несв.
придушуваат
2. придушување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи