а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придружник

мн. придружници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што придружува некого или нешто.
Англиски: companion
Примери:
Верен придружник.
Молчлив придружник.
Изведенки
1. придружница ж.
мн. придружници
2. придружничка ж.
мн. придружнички
3. придружувачки прид.
придружувачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи