а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придружен

придружни
Вид збор: Придавка
1. Што е определен за придружба, што придружува некого или нешто; што е вклучен во состав на нешто.
Англиски: accompanying
Примери:
придружно возило
придружен коментар
придружна членка
придружна појава
придружен вод
придружен вокал
2. За писмо, документ - што се испраќа до некаде како дел од некаква целина.
Англиски: attached
Примери:
придружен материјал
придружно писмо
FlexiMac
 менување на македонски глаголи