а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придржува

придржуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. придржи
Англиски: hold Албански: mbahem, mbështetem
Примери:
Едниот го придржуваше колецот, а другиот удираше со чеканот.
2. (се придржува) се придржи
Англиски: support Албански: mbështes, mbaj
3. (се придржи) Води сметка, почитува закон, пропис, правило и сл.
Англиски: adhere Албански: përmbaj, mbështes
Употреба: Преносно значење
Примери:
Болниот стриктно се придржуваше кон упатството за употреба на лекот.
Тој секогаш се придржува кон дневниот ред.
Домот строго се придржуваше кон ваквите прописи.
Изведенки
придржување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи