а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придреме

придремат; придреми, придремете; придремав, придремаа; придремал; придреман; (ќе) придремев, (ќе) придремеа; (ќе) придремел
Вид збор: Глагол, свршен
Дремне малку.
Англиски: doze
Примери:
Тој придрема во возот.
Мајката лете ги советуваше да придремат напладне.
Изведенки
1. придремува несв.
придремуваат
2. придремување ср.
глаг. им.