а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придреме

придремат; придреми, придремете; придремав, придремаа; придремал; придреман; (ќе) придремев, (ќе) придремеа; (ќе) придремел
Вид збор: Глагол, свршен
Дремне малку.
Англиски: doze
Примери:
Тој придрема во возот.
Мајката лете ги советуваше да придремат напладне.
Изведенки
1. придремува несв.
придремуваат
2. придремување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК