а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придојде

придојдат; придојди, придојдете; придојдов, придојдоа; придошол, придошле; (ќе) придојдев, (ќе) придојдеа; (ќе) придојдел; придојден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20898
1. Дојде уште некој, пристигне некој по некого, подоцна.
Англиски: join Албански: vjen më vonë
Примери:
Да придојдеше уште некој, не ќе имаше место за седење.
Придојдоа нови бегалци.
За празникот на црквата придојде народ и од другите села.
2. За вода, порој - надојде, дотече.
Албански: rritet, vjen uji
Примери:
Придојдоа потоците, се разлеа реката.
Изведенки
1. придоаѓа несв.
придоаѓаат
2. придоаѓање ср.
глаг. им.
3. придојдува несв.
придојдуваат
4. придојдување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК