а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придонес

мн. придонеси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1659
1. Влог кон нешто (во пари, во работа, во идеја).
Англиски: contribution Албански: kontribut
Примери:
Паричен придонес.
Војнички придонес во изградбата на патот.
Творечки придонес.
2. Задолжителен влог што се изделува од приходот на граѓаните и претпријатијата.
Англиски: payment Албански: kontribut, pagesë
Примери:
Придонес за здравственото осигурување.