а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придонесе

придонесе, придонесат, придонесам; придонеси, придонесете; придонесов, придонесоа; придонесол, придонесле; придонел; (ќе) придонесев, (ќе) придонесеа; ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3591
Принесе свој дел, се ангажира за нешто, направи нешто од заеднички интерес, помогне со нешто во остварување на заедничка цел.
Англиски: contribute Албански: kontribuon
Примери:
Изборите може да придонесат да се надмине кризата и да се избегнат натамошни насилства.
Неговата дискусија придонесе за разрешување на проблемот.
Доброволната работа на селаните и собраните пари придонесоа да се догради патот.
Напредокот на технологијата придонесе за разрешување на проблемот.
Изведенки
1. придонесува несв.
придонесуваат
2. придонесување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК