а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придонесе

придонесе
Вид збор: Глагол, свршен
Принесе свој дел, се ангажира за нешто, направи нешто од заеднички интерес, помогне со нешто во остварување на заедничка цел.
Англиски: contribute Албански: kontribuon
Примери:
Изборите може да придонесат да се надмине кризата и да се избегнат натамошни насилства.
Неговата дискусија придонесе за разрешување на проблемот.
Доброволната работа на селаните и собраните пари придонесоа да се догради патот.
Напредокот на технологијата придонесе за разрешување на проблемот.
Изведенки
1. придонесува несв.
придонесуваат
2. придонесување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи