а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придодаде

придодадат; придодај, придодајте; придодадов, придодадоа; придодал; (ќе) придодадев, (ќе) придодадеа; (ќе) придодадел; придодаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10446
1. Додаде уште некој.
Англиски: add Албански: shtoj
Примери:
На списокот придодадов три лица.
Придодадеа по два ученика во паралелките од прво одделение.
2. Додаде кон нешто уште малку.
Англиски: add Албански: shtoj
Примери:
Чорбата не е солена, придодајте сол.
Куќата им беше мала, придодадоа една соба.
Изведенки
1. придодава несв.
придодаваат
2. придодавање ср.
глаг. им