а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придобие

продобијат; придобиј, придоби, придобијте; придобив, придобија; придобил; придобиев, придобиеја; придобиел; придобиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7158
1. здобие, стекне
Англиски: obtain Албански: merr, fiton
Примери:
Таму тукуречи не постои човек што не придобил или што не наследил некој прекар.
2. Привлече на своја страна; направи да смени мислење.
Англиски: enlist Албански: përfitoj
Примери:
Се обидоа да го придобијат и со пари.
За да ги придобие своите противници, направи отстапки од својот план.
Тој правеше се да ја придобие.
3. Добие нов изглед, својство и сл.
Англиски: obtain Албански: merr
Примери:
Од неочекуваната вест неговите очи придобија вкочанет поглед.
Салата придоби свечен изглед.
Изведенки
1. придобива несв.
придобиваат
2. придобивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК