а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придобивка

мн. придобивки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9661
Нешто што е стекнато, здобиено.
Англиски: attainment Албански: përfitim
Употреба: Економија
Примери:
Основна придобивка на демократијата е слободата на изразувањето.
културна придобивка