а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придигне

придигнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31236
1. Дигне малку, подигне.
Англиски: lift Албански: ngre pak
Примери:
Придигни го килимот да го видиш ѓубрето.
2. (се придигне) Се дигне малку, се подигне.
Англиски: raise Албански: ngre pak
Примери:
Се придигна малку да види кој доаѓа.