а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приде

Вид збор: Прилог
повеќе, додатно, згора
Англиски: additionally Српски: приде
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ако пак нему му се монтирани уште толку години затвор приде, тогаш, тоа е лична пресметка.
Триесет учебници и интернет приде.
Парите исчезнале, некаде преку 1.000.000 денари и нешто приде.