а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придвижи

придвижат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9834
1. Со движење доближи до нешто.
Англиски: move closer Албански: drejtoj, afroj
Примери:
Возачот го придвижи автобусот кон перонот.
2. (се придвижи) Се приближи со движење.
Англиски: move closer Албански: afrohem duke lëvizur
Примери:
Луѓето се придвижија кон шалтерот во банката.
Изведенки
1. придвижува несв.
придвижуваат
2. придвижување ср.
глаг. им.