а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

придавка

мн. придавки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3480
1. Збор со кој се означува својство на суштество, предмет или појава.
Англиски: adjective Албански: mbiemër
Употреба: Граматика
2. Додаток, определба кон назив.
Англиски: attribute Албански: atribut, veti
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК