а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пригуши

пригушат; пригушил; пригушен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32179
придуши
Англиски: muffle Српски: пригушити
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
пригушува несв.
пригушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК