а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пригрее

пригреат; пригреј, пригрејте; пригреал; пригреан; (ќе) пригреев, (ќе) пригрееја; (ќе) пригреел; пригреен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Затопли, загрее уште малку, дополнително.
Англиски: warm up Албански: nxeh edhe pak
Примери:
Ја пригреа супата.
2. За сонце - ненадејно, одеднаш силно загрее.
Албански: nxeh dielli
Примери:
Сонцето пригреа од облаците.
3. (се пригреа) се загрее, се затопли, се стопли.
Англиски: warm up Албански: nxehet, ngrohet
Изведенки
1. пригрева несв.
(се) пригреваат
2. пригревање ср.
глаг. им.