а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приградски

приградска
Вид збор: Придавка
Ранг: 21676
Што се наоѓа предградие, што е блиску до градот.
Англиски: suburban
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
приградска населба
приградски кина